از کات زدن بپرهیزید!

کات زدن در تنیس روی میز یکی از تکنیک های مهم این رشته ورزشی است. شما باید قادر باشید که این تکنیک را بدرستی اجرا کنید زیرا بسیار از این تکنیک خصوصا در ابتدای بازی استفاده خواهید کرد. بسیاری از سرویس هایی که توسط بازیکنان زده می شود با پیچ زیری و کوتاه هستند که جلوی حمله حریف رو بگیرند، در نتیجه شما باید با push جواب آن را بدهید، پس اگر در اجرای تکنیک کات زدن یا همان push مشکل دارید، دچار دردسر می شوید.

مشکل اینجاست که ما زیاد از این تکنیک استفاده می کنیم. من عبارت (ما) را بکار بردم، چون خودم نیز در بازی ها بیش از حد از push بهره می‌گیرم.

این مشکل بزرگی برای بازیکنانی است که از مرحله ابتدایی گذر کرده اند. تنیس روی میز دارای تعداد زیادی بازیکن می باشد که در مرحله تمرینی دیگر مبتدی نیستند ولی همچنان در بحث مسابقات مبتدیانه عمل می کنند. در ادامه دو موقعیتی را تشریح می کنم که نیازمند آن هستیم که از push استفاده نکنیم.

توپ‌هایی که می‌توانیم حمله کنیم

ما بایست بتوانیم بر روی هر توپ بلندی حمله کنیم، هر توپی که دو بار بر روی میز سمت شما فرود نیاید توپ بلند محسوب می‌شود و ما بایست بتوانیم بر روی آن‌ها حمله نماییم نه این که روی آن‌ها کات بکشیم.

استفاده از push برای برگرداندن توپ های بلند شما را با یک مشکل جدی مواجه می‌کند. بسیار مشکل است که بتوانید این‌گونه توپ‌ها را کوتاه به میز حریف برگردانید، در نتیجه اگر روی توپ بلند کات بکشید، این توپ بصورت بلند روانه میز حریف می‌شود و در واقع فرصت حمله را به حریف خود داده‌اید و فشار را روی خود قرار می‌دهید.

ما همچنین می‌توانیم بر روی برخی توپ‌های کوتاه نیز که دارای پیچ side( کناری ) و پیچ top ( رویی) هستند، حمله کنیم. تصور کنید که در حال دریافت سرویس با پیچ کناری و کوتاه هستید.

معمولا در این مواقع از push استفاده می‌کنیم و امید داریم که توپ بر روی میز حریف بماند( کوتاه باشد)، اما استفاده از push خصوصا در مواجه با چنین سرویس هایی اصلا حاشیه امنی ندارد. شما بهتر است در این مواقع از فلیپ استفاده کنید و یا بر روی توپ حمله کنید. یک push احتمالا به حریف شما فرصت حمله خواهد داد که این برای شما دردسر ساز خواهد شد.

پس زمانی که می‌توانید حمله کنید از push استفاده نکنید، شاید استفاده از push امن‌تر بنظر بیاید ولی باور کنید که اینطور نیست و در واقع شما در حال شلیک کردن به پای خود هستید!

توپ‌هایی که نمی‌توانیم حمله کنیم

ممکن است توپ‌هایی با ارتفاه بسیار پایین باشند، یا پیچ شدیدی داشته باشند که ما قادر به حمله بر روی آن‌ها نباشیم. یا حمله بر روی توپ‌ها غیر ممکن است و یا اینکه ما آنقدر خوب نیستیم که بتوانیم بر روی آن‌ها حمله نماییم. مسلما در این واقع تنها گزینه‌ای که روی میز قرار دارد استفاده از push است… نه!

خب، بستگی به تعریف شما از push دارد.

در ذهن من push یک حرکت تدافعی می‌باشد. ضریه‌ای است که استفاده می‌کنید تا رالی ادامه داشته باشد، نه ضربه‌ای که شما را در موقعیت حمله یا پیروزی قرار دهد. اما می‌تواند اینگونه نباشد. push می‌تواند یک اسلحه تاکتیکی و یا خشن باشد.

اجازه دهید شما را با دو واژه touch ( لمس ) و dig آشنا کنم.

ضربع touch در واقع به گونه‌ای شبیه drop shot در تنیس می‌باشد. اگر بدرستی استفاده شود، حریف شما را دچار تزلزل می‌نماید و شاید شما را نیز در موقعیت حمله قرار دهد. یک touch خوب باعث می‌شود که حریف شما توپ را با ارتفاع زیاد بازگرداند که شما می‌توانید براحتی بر روی آن حمله کنید یا حتی ممکن است در صورتی که پیچ کافی داشته باشد، توپ را به‌طور مستقیم روانه تور نماید.

dig یک push سهمگین می‌باشد. سریع است. مقدار بسیار زیادی پیچ زیرین دارد و به اعماق زمین حریف نفوذ خواهد نمود. این سه خصوصیت نشانه های یک dig خوب می‌باشد. بسیاری از بازیکنان در تورنومنت ها از یک push ساده استفاده می کنند در حالی که می‌توانیم براحتی از dig بهره بگیرند. push های آنها سریع، عمیق و پر پیچ نیست.

سعی کنید در بازی بعد خود از کات زدن بپرهیزید و دو مورد بالا را در نظر بگیرید، در وهله اول سعی کنید  برو روی توپ حمله کنید و اگر موفق به این کار نشدید از touch یا dig استفاده نمایید.

ترجمه و تلخیص: TTHistory.com

Comments

 1. یوسف says

  سلام آقا جواد واقعا ممنون از مطالب خوبتون
  دو درخواست داشتم ازتون

  1- اول اینکه اگه میشه یه ویدیویی از بازی خودتون بزارید که هم خودتونو ببینیم هم بازیتونو(البته اگه لطف کنید)
  2- دوم اینکه قبلا مطالب زیادی در مورد تاکتیک بازی میزاشتید که خیلی مفید بود اگه میشه چنین مطالبی باز هم بزارید ( مثل همین پست که واقعا آدمو بیدار میکنه)
  واقعا زحمت میکشید

  • Javad says

   سلام
   خواهش میکنم
   در مورد اول که خودم رو میتونید با سرچ کردن اسمم ببینید: جواد عفت دوست http://tthistory.com/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif
   بازی رو حالا بهتره بگذریم http://tthistory.com/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif
   در مورد آموزش هم چشم حتما
   بازم ممنون بابت نظرhttp://tthistory.com/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *