کیفیت در برابر کمیت – برای تمرینات خود برنامه ریزی کنید

در بسیاری از مواقع بازیکنان، ساعات زیادی را مشغول تمرین هستند و این کار را مدت ها انجام می دهند، تمرینات آنان بدون هدف و فقط در پی  انجام یک سری تمرینات روتین می باشد و طبیعتا در طول این مدت، به برخی تکنیک ها مسلط خواهند شد و آنها را بخوبی اجرا می کنند، اما این موارد کافی نیست و آن ها در بازی های مختلف با سبک های مختلف دچار مشکل می شوند. باید یاد بگیرید که باهوش تمرین کنید!‌کنترل جلسه تمرینی خود را در اختیار بگیرید و برای خود و ضعف های خود دریل های مختلف در نظر بگیرید تا به مرور زمان آن ها را رفع کنید و در بازی خود پیشرفت نمایید.

یکی از پایه ای ترین ترینات ممکن، گاهی و شاید در بسیاری از مواقع توسط بازیکنان مختلف نادیده گرفته می شود. تمرین push کوتاه( پیچ زیر کوتاه) می باشد. با توجه به حمله ای تر شدن اکثر بازیکنان این امر مهم است که بتوانید توپ های مختلف را بسیار کوتاه برای حریف خود ارسال کنید. پس توصیه می کنیم که حتما در ابتدای تمرینات روتین خود، push فورهند و بک هند را در حالات مختلف تمرین نمایید.

طراحی تمرینات 

طراحی تمرینات مختلف قطعا در پیشرفت شما نقش اساسی ایفا خواهد کرد، شما می توانید در هر جلسه نزد مربی خود رفته و تمرینات مختلف را از او دریافت کنید، ولی تبدیل شدن به یک بازیکن خوب، نیازمند آن است که خود شما هم نیازهای خود را بشناسید و بر پایه ضعف های خود، برای خودتان تمریناتی را در جهت تقویت آن ها طراحی نمایید. برای مثال، قصد تقویت حمله بر روی توپ سوم را دارید، باید تمرینات مختلفی را در این زمینه طراحی کنید و حالات مختلف بازی را در آن ها در نظر بگیرید و در هر حالت سعی کنید که در توپ سوم حمله نمایید. بدین ترتیب شما در بازی های آینده رسمی خود نیز با این حالات آشنایی دارید و توانایی خواهید داشت که بر روی توپ های سوم حمله خود را در هر شرایطی انجام دهید، زیرا آن شرایط دیگر برای شما ناآشنا نیستند.

تمرین در برابر سبک های متفاوت

در بسیاری از موارد مشاهده کرده ایم که یک بازیکن جوان، کم کم پله های پیشرفت را می پیماید و افرادی قوی تر از خود را شکست می دهد ولی ناگهان در مسابقه ای در برابر یک بازیکن با شیوه و سبکی متفاوت قرار می گیرد و به مشکل بر می خورد. بهتر است بازیکنان در باشگاه خود با دست های مختلف توپ بزنند. با افراد مختلف با شیوه های مختلف مانند بازکنان دفاعی و … تمرین نمایند تا در آینده قادر باشند که با هر سبکی مواجه شوند و دچار اشکال نگردند.

Comments

 1. یوسف says

  اقا جواد فرمایشات شما کاملا درسته
  اما تا وقتی که به بازکینانی که درحال پیشرفتن میدان ندن و باهاشون بازی نکن چه تمرینی؟
  وقتی بازیکنان باتجربه و قوی با ضعیف تر از خودشون بازی و تمرین نمیکنن فک نکنم که باید انتظار داشت کلا پینگ پونگ ایران پیشرفت کنه
  همیشه بازیکنان هم سطح باهم بازی میکنن و این به نظرم من جلوی پیشرفتو میگیره
  بازیکنان باتجربه باید برا جوونا وقت بزارن و باهاشون کار کنن

  • Javad says

   متاسفنه اینطوری هستش…ولی معمولا بعد یه مدت بازیکنان های کوچکتر خودشون رو میکشن بالا و ….البته خب کار براشون سخته اینطوری ….

 2. says

  با سلام
  من هم حرف دوستان رو قبول دارم با اینحال مسابقات هفتگی در باشگاه های مختلف که با حضور بازیکنان قوی تر در شهرها برگزار میشه فرصت هایی رو جهت روبرو شدن با این بازیکنان بوجود میاره.
  بازیکنان قوی تر هم دوست دارن جهت پیشرفتشون با افراد با سطح بالاتری بالاتری بازی کنند و این یک امر طبیعیه.
  حالا این سوال پیش میاد پس چیکار باید کرد.
  امیدورم نظراتم به عنوان یک بازیکن متوسط براتون مفید باشه.
  بازیکنان حرفه ای به به غیر از تمرینات پشت میز، بدن سازی های سنگینی رو بدور از میز انجام میدن که اغلب مورد توجه نیست. ترکیبی از قدرت،سرعت و استقامت در انجام یک حرکت ورزشی به همراه هوش بالا،امکانات مالی خوب، خانواده ورزشی، فیزیک بدن مناسب، سطح علمی، جسارت و انگیزه بالا از پارامترهای مهم در یادگیری و تبحر در این رشته ورزشی می باشند. به نظر می رسد فقط بخشی از موارد فوق پشت میز و از طریق تمرین حاصل می شود.
  امروزه امکانات فراوانی در دسترس بازیکنان می باشد که آنان را در یادگیری تکنیک های این ورزش کمک می کند. جای دارد از زحمات مدیر این سایت تشکر و قدردانی گردد. چرا که خود من در طول چند ماه اخیر با دیدن فیلم مسابقات مختلف نه تنها کلی لذت بردم بلکه احساس می کنم سطح بازیم هم بالاتر رفته حتی با تمرین کمتر. چرا که درست و دقیق نگاه کردن خیلی مهمه. بازی پینگ پنگ پیچیده تر از اونی هست که فکرش رو می کنیم. به نظر من پیچیده ترین ورزش هاست.
  اینکه میگن مربی خوب واقعا درسته. استفاده از یک مربی خوب و نه صرفا بازیکن خوب برای کسانی که مشکل مالی نداشته باشند خیلی خوبه. با اینحال صرف مربی بدون انجام بدنسازیهای لازم و تغذیه مناسب هم کارآمد نیست. سطح تمرینات بمرور و با نظر مربی بایستی بالاتر بره.
  شرکت در مسابقات مختلف جهت رویارویی با بازیکنان با سبک های مختلف مرحله بعدی کار هستش.

  سلامت و شاد باشید

 3. hamidreza says

  سلام
  با تشکر از آموزش های خوبتون
  من میخواستم از شما آقا جواد یه سوال بپرسم
  برای اینکه بتونیم یک لوپ با بیشترین سرعت رو بزنیم باید چه چیز هایی داشته باشیم
  لطفا دوستان هم راهنمایی کنند.

 4. مجتبی says

  با سلام
  منم با نظر دوستمون موافقم
  ولی یه سوال
  تو شهر مانه بازیکن ونه مربی خوبی هست ونه امکان مالی خوبی داریمکه به شهر های دیگه برم بازی کنم تا بازیم بهتر بشه حال من باید چی کار کنم؟
  ولی بازم ازمدیر محترم سایت متشکرم فیلم های جالبی و تمرینات خوبی رو سایت قرار داده

 5. says

  با سلام خدمت دوستان

  به نظر میرسه پارامترهای مختلفی در سرعت لوپ موثر باشند.
  با اینحال من فقط در حد اطلاعات کم خودم نظر میدم.
  – حرکت مچ دست به هنگام نواختن لوپ معمولا باعث پایین تر اومدن سرعت اون میشه. پس بایستی مچ دست رو تا حد امکان حرکت ندهیم. خصوصا در لوپ فورهند با فاصله از میز. حرکت مچ دست منجر به استهلاک انرژی و نواختن لوپ نرم خواهد شد.
  – حرکت گردشی کمر حتی به میزان جزئی باعث افزایش قدرت و سرعت لوپ خواهد شد.
  – تغییر سرعت توپ تابعی از دو عامل نیروی وارده به توپ و زمان اعمال نیرو می باشد.(مفاهیم ضربه و تغییر اندازه حرکت در فیزیک) به اینصورت که با نیروی ثابت و کاهش زمان اعمال نیرو (سرعت در زدن توپ) و نیز افزایش میزان نیروی وارده میتوان تغییر سرعت بیشتری را در توپ ایجاد نمود. به همین دلیل است که بازیکنان با ساعد و بازوی لاغر هم قادر به زدن لوپ های سریع می باشند. (سرعت در زدن توپ)
  – زاویه راکت اگه خیلی بسته باشه ضربه کمتری به توپ وارد می کنه و شاید پیچش بیشتر بشه با اینحال زاویه باز هم بیش از حد باعث بیرون رفتن توپ خواهد شد. باید بهترین زاویه مد نظر باشه تا موثرترین ضربه رو به توپ وارد کنه.
  – جاگیری خوب قبل از اجرای لوپ هم اهمیت زیادی داره. از لحظه جدا شدن توپ از راکت حریف بایستی این کار صورت بگیره.

  امیدوارم مفید باشه
  شاد و سلامت باشین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *